PRODUKClA NASION – Teraz robimy je sami

Únor 13, 2014
in Category: WYHODUJ TO SAM
771 0

Dla ambitnego hodowcy nie ma nic lepszego niż tworzenie własnych nasion i roślin. Ale jak uzyskać dobrej jakości nasiona i jak się nimi zająć? Prosty i bezpieczny sposób wytwarzania silnych, zdrowych nasion to użycie dwóch różnych roślin homozygotycznych jako roślin macierzystych (męskich i żeńskich), na przykład Skunk # 1, Original Power Plant (100% sativa) i afgańskiej (100% indica).

Uzyskane w ten sposób nasiona nazy­wane są nasionami F1; mieszańce F1 to bardzo mocne, solidne i dające wysokie plony rośliny. Ale trzeba zapylać rośliny w ich fazie kwitnienia, w przeciwnym razie możesz stracić cały plon. Pierwsze męskie woreczki pyłkowe są już dojrza­łe i aktywne po okresie około trzech do czterech tygodni. Trzeba być bardzo ostrożnym – ponieważ w początkowej fazie zawsze jest ryzyko znalezienia innych zapylaczy, które mogą przy­padkowo zapylić Twoje kwiaty. W celu lepszej kontroli nad męską rośliną, dla bezpieczeństwa należy usunąć wszyst­kie gałązki z wyjątkiem dwóch. Pozwoli to łatwiej utrzymać pęcherzyki pyłku pod kontrolą. Opóźnianie nieco proce­su dojrzewania jest również możliwe: zacznij ściskać pierwsze worki pyłku palcami, a roślina wkrótce zacznie pro­dukować nowe.

Dojrzałe woreczki pyłkowe mogą reago­wać i otwierać się na najlżejszy dotyk. Pyłek jest praktycznie niewidoczny. Istnieją dwa różne sposoby, aby zebrać pyłek męski. Pierwsza opcja to przymo­cowanie worka do rośliny, przyklejenie go taśmą klejącą do łodygi krótko przed otwieraniem worka z pyłkiem. Przytnij wtedy roślinę tuż pod workiem i potrząsaj torbą tak, aby uwolnić pyłek, który złoży się na dnie. Następnie ostrożnie przenieś pyłek z worka do małego pojemnika. Żeby było bezpieczniej, można zwilżyć przed otwarciem torbę pistoletem na wodę, aby upewnić się, że pyłek przy­lgnie do niej. Druga opcja to wyciąć prawie dojrzałe woreczki pyłku nożyczkami w celu zebrania pyłku w małym pojemniku. Najlepszy czas, aby to zrobić to gdy worki są bliskie otwarcia (bo jest już na tyle dojrzały, że dąży do zapy­lania innych roślin). Ale woreczki pyłkowe muszą być starannie sprawdzane, regularnie i kilka razy dziennie. Musisz wtedy wziąć szczyptę mąki i wymieszać ją z pyłkiem. Otrzymasz jako plantator tę zaletę, że będziesz w stanie lepiej dawkować pyłek, jak również stanowi to zabezpieczenie przed wilgocią jeśli nie jest potrzebna cała ilość pyłku od razu. W tym momencie żeńskie kwiaty powin­ny być zapylane na szczycie swojego kwitnienia, aby uniknąć niepożądanego zapylenia. Przy pomocy pędzelka stosuje się pyłek z dużą ostrożnością, końcówka pędzla jest wystarczająca do kwiatów o średnicy 2-3 cm.

Należy zawsze zapylać dolny trzpień, ponieważ nasiona często dłużej dojrze­wają w porównaniu do reszty kwiatu. Należy uważać, aby zebrać górną część w odpowiednim momencie, bo jeśli pyłek spadnie na dolne części, istnieje ryzyko niewłaściwego zapłodnienia.

Po zastosowaniu pyłku pokryj kwiat za pomocą papierowej torby i pozostaw na co najmniej trzy dni. Wszystko to dla ochrony kwiatu od prądów powietrz­nych, które mogłyby zdmuchnąć świeżo osadzony pyłek. To wszystko, reszta jest wykonywana przez samą roślinę. Teraz plantatorzy mogą zapylać swoje rośli­ny w ich fazie kwitnienia. Pyłek prze­chodzi przez dwa znamiona żeńskiego kwiatu do roślinnych jajników, gdzie po zapłodnieniu zalążków będą rozwijać się niesamowite nasiona. Możesz zamrozić pozostałą ilość pyłku do wykorzystania w przyszłości lub przechowywać go w lodówce przez kilka tygodni. Samice kwiatów powinny być zapylane na początku trzeciego tygodnia fazy kwitnienia, gdy nasiona nadal potrzebują sześciu do ośmiu tygodni, aby stać się w pełni dojrzałymi. Oznacza to w sumie około 11 tygodni – tyle jest konieczne. Ale że kilka szczepów kwitnie między dzie­wiątym a dziesiątym tygodniem, Twój zbiór może być głównie żniwem sinsemil­li ( z jęz. hiszpańskiego – sin = bez ; semilla = nasion), to znaczy bez pestek . To jest kolejnym ważnym powodem dla którego, jak wspomniano powyżej, należy zapy­lać tylko niższe kwiaty. Owocniki często pękają jeśli nasiona osiągają dojrzałość. Dojrzałe nasiona są koloru nakrapiany ciemny brąz. Należy wyciąć i powiesić kwiaty zawierające te nasiona do góry nogami do wyschnięcia w ciemności. Później, gdy już są suche, będzie łatwo mielić kwiaty rękami w misce, w której można wybierać z nich . Tak więc nowe pokolenie rodzimych nasion F1 jest goto­we, tylko dla Ciebie. Zasadniczo można je kiełkować tuż po zebraniu, ale byłoby lepiej zostawić nasiona do wyschnięcia na kilka dni. Hodowcy będą za to następ­nie nagradzani wysokim wskaźnikiem kiełkowania silnych roślin. Oczywiście to nie ma nic wspólnego z poprawą ich genetyki, która wymaga znacznie więcej czasu i wiedzy. Jednakże jest to dobra alternatywa dla produkcji dobrych nasion i jest on wspaniała okazja do oglądania wzrostu własnych roślin. Niestety, jest to nadal zakazane w wielu krajach. Oto jesz­cze jeden powód, aby uczestniczyć w wystawach konopi.

Contact Me popularny Social
 
Thank you! Your message has been submitted to us.
×
×
×