CZYLI JAK UGRYŹĆ WENTYLACJĘ I ZAPEWNIĆ ROŚLINOM NAJLEPSZE MOŻLIWE RACHUNKI

Únor 13, 2014
in Category: Indoor, ZRÓB TO SAM
3292 0

Teoria i praktyka na temat wentylacji

Gdybym chciał opisać każde zagadnienie dotyczące wentylacji, musiałbym pewnie każdemu z nich poświęcić osobny artykuł. Nie mniej jednak wielu czytelników nie potrzebuje całej teorii na ten temat, wiec postaram się w jednym artykule opisać więcej praktycz­nych rozwiązań, które każdemu domowemu ogrodnikowi ułatwią i umilą codzienną pracę oraz w dużym stopniu pomogą wyeliminować część codziennej pracy związanej z wentylacją.

Na samym początku warto poruszyć kwe­stie jak właściwie powinna wyglądać wen­tylacja. Żeby rośliny zamknięte w szczel­nym pomieszczeniu uprawnym miały jak żyć, potrzebują powietrza. Aby je dostar­czyć trzeba rozszczelnić pomieszczenie. Wiąże się to z zastosowaniem wlotów pasywnych, czyli zwykłych otworów (nie­stety tracimy w tym wypadku możliwości kontroli klimatu) lub wentylatora.

Wentylator tak na prawdę jest podsta­wa odpowiedniego systemu wentylacyj­nego. Odpowiedni wentylator powinien być wydajny, w miarę cichy (no chyba ęe nie przeszkadza nam ciągły szum), oraz oczywiście niezawodny podczas 24 godzinnego trybu pracy, który w wielu pomieszczeniach nigdy się nie skończy, a wentylator będzie pracował nieprze­rwanie od pierwszego podłączenia do czasu aż odmówi dalszej pracy. Na rynku jest wiele wentylatorów m. in. kanało­we, mieszające, w wyciszających boxach. Różnią się na prawdę wszystkim, od ich wydajności, przez trwałości, dodatkowe bajery takie jak regulator obrotów czy wbudowany termometr, a kończąc na takich które budowa swoja przypominają tłumik, właśnie po to by zminimalizować hałas wentylatora. Nie miłym zaskocze­niem będzie dla was fakt, ze wentylator z możliwością regulacji, po zmniejszeniu obrotów wcale nie pracuje ciszej. To co słyszymy gdy wentylator pracuje to naj­częściej dźwięk powietrza – podobnie jak szum wiatru. Gdy zechcemy zmniejszyć ilość obrotów wentylatora, częściowo obniżymy wydobywający się dźwięk – jed­nak do czasu – mianowicie, istnieje granica po której przekroczeniu, zamiast szumu powietrza, będziemy słyszeć buczenie silnika wentylatora. Związane jest to z tym ze silniki nie a konstrukcyjnie zaprojek­towane do ich „ściszania“ (z ang. dimmable). Producenci często biorą zwykły wentylator, i dodają wbudowany regula­tor obrotów podnosząc cenę produktu. Czy to źle? Każdy musi osobiście ocenić czy warto dopłacać za wentylator z wbu­dowaną regulacją mocy. Bez wątpienia daje on większe możliwości niźli takie bez regulacji – np. w wypadku gdy nie potrzebujemy pełnej mocy wentylatora ponieważ rośliny nie wypełniły jeszcze boxa, a lampa nie grzeje za mocno wtedy wentylator dostosuje obroty do wyzna­czonej temperatury redukując zużycie prądu i kilka wat. Przy jednym małym wentylatorze to nie wiele, ale pomyślcie o przemysłowych producentach medycznej marihuany. Przed zakupem wentylatora zalecam przemyśleć w jaki sposób będzie­my go montować, oraz jaki dodatkowy osprzęt taki jak przewody wentylacyjne, czy filtry węglowe mamy zamiar do niego podłączyć. Odpowiednie rozplanowanie całej wentylacji pomoże nam utrzymać odpowiedni mikro klimat niezbędny do prawidłowego wzrostu każdej rośliny.

Prócz wentylatora mającego na celu wymianę powietrza w growboxie, istotne w uprawie są również wentylatory mie­szające powietrze. Wentylator mieszający ma na celu poruszać powietrze wewnątrz growboxa, tak by odpowiednia ilość dwu­tlenku węgla dotarła do każdej z roślin. Aby wymieszać powietrze wystarczy zainstalować wentylator komputerowy – lub kilka. Wiąże się to jednak z potrzebą odkrycia w sobie duszy majsterkowicza, by podpiąć zasilanie do tego wentylato­ra. Dla osób preferujących gotowe roz­wiązanie, na rynku oczywiście znajdą się odpowiednie rozwiązania. Od tanich, prą­dożernych i głośnych wentylatorów, do droższych ale najwyższej jakości takich jak Hortiline HortiFan. Produkt HortiFan charakteryzuje się bardzo niskim zuży­ciem prądu – plus dla środowiska, bezgło­śnością oraz obudową która nie pozwoli połamać łopatek wentylatora podczas prac z roślinami.

Osobną kwestią, którą chciałbym poru­szyć, jest zastosowanie filtrów węglo­wych. Filtr węglowy, zależnie od zastoso­wanego wewnątrz rodzaju węgla aktyw­nego, służy do różnych celów – filtrowania zapachu czy uzdatniania wody. Budową przypomina tubę, z jednej strony zaśle­pioną, z drugiej umożliwiający podpięcie odpowiedniego przewodu wentylacyjne­go. Otoczony najczęściej filtrem zewnętrz­nym. Główne zagadnienie jakie poruszam dotyczy

Incoming search terms:

  • forum haszysz buczenie wentylatora
  • glosny buczacy wetylator indoor
  • haszysz forum tlumik wyciszajacy
  • wentylator td silent forum haszysz
glosny buczacy wetylator indoor haszysz forum tlumik wyciszajacy

Incoming search terms:

  • forum haszysz buczenie wentylatora
  • glosny buczacy wetylator indoor
  • haszysz forum tlumik wyciszajacy
  • wentylator td silent forum haszysz
Contact Me popularny Social
 
Thank you! Your message has been submitted to us.
×
×
×