Wermikulit i dolomit a organiczna uprawa

Leden 12, 2014
in Category: haszysz
445 0
Drodzy parafianie!
Kolejne in pragnę poprowadzić tak długo jak to będzie możliwe na nawozach w pełni organicznych. Nie mam w tym temacie szczególnego doświadczenia stąd moje wątpliwości. Konkretnie…

Ziemię przygotowaną 3 tygodnie wcześniej odpowiednio odżywię, zaszczepię mikoryzę, posieję koniczynę itd. żeby miała czas "popracować" przed przyjęciem pomidorków. I tu wyłania się zasadnicze pytanie:

Czy domieszka wermikulitu i dolomitu uniemożliwi bądź spowolni rozwój naszych sojuszników?

Zastanawiając się nad tematem wydaje mi się, że choć w końcu to minerały, nie pominny mieć znaczącego wpływu na mikroflorę.

Zamieszczam od razu trochę informacji bo na forum nie znalazłem. Może się komuś przydadzą.

Vermikulit:
"to minerał (zbliżony do minerałów ilastych) powstały w efekcie naturalnego procesu wietrzenia biotytu, flogopitu, niektórych chlorytów i innych krzemianów zasobnych w magnez. Polska nie posiada złóż kopalin vermiculitowych."

WŁASNOŚCI: nieorganiczny, nietoksyczny
(Mg,Ca,K,Fe11)3(Si,Al,Fe111)4O10(OH)2O4H2O
Kolor Złoty do ciemnobrązowego
Kształt Harmonijkowe serpentynki
Rozpuszczalność Nierozpuszczalny w wodzie
pH 6-9
Wilgotność 1,5+ 1%
Zakres stosowania -260 do 1200oC
Temperatura spiekania 1260o C
Temperatura rozpadu 1350 o C
Przewodność cieplna 0,039-0,047 W/mK
Analiza chemiczna

SiO2 38.0 – 49.0 % MgO 20.0 – 23.5%

AI2O3 12.0 – 17.5%
Fe2O3 5.4 – .3%
FeO 0 – 1.2%
K2O 5.2 – 7.9%
Na2O 0 – 0.8%
CaO 0.7 – 1.5%
TiO2 0 – 1.5%
Cr2O3 0 – 0.5%
MnO 0.1 – 0.3%
CI 0 – 0.5%
CO2 0 – 0.6%
S 0 – 0.2%

ZASTOSOWANIE WERMIKULITU W OGRODNICTWIE

Zaleca się wymieszanie go z perlitem oraz piaskiem. Taka mieszanka doskonale nadaje się do rozsiewania różnych nasion oraz sadzonek.

Jej zaletą jest lekkość, dzięki której substancje odżywcze przenikają do korzeni. Istotną sprawą jest tutaj podlewanie, nie można dopuścić do wysuszenia. Należy podlewać kilka razy, w określonych odstępach czasu (raz po godzinie, następnie po 12 godzinach, następnie zaleca się pokrycie nasion specjalną mgiełką. Istotne jest ponad to zapewnienie odpowiedniej wentylacji.

Wermikulit posiada właściwość doskonałego spulchniania gleby, podczas gdy wilgoć i składniki odżywcze są zatrzymywane w glebie. Wermikulit mający zastosowanie w ogrodnictwie jest przede wszystkim:

-sterylny
-bezzapachowy
-nietoksyczny
-trwały
-nie zachodzi pleśnią

pH wermikulitu jest neutralne (7,0-9,5), ale w związku z obecnością związków węglanów zachodzi reakcja jak w przypadku zasad. Posiada zdolność wymiany kationów, dzięki czemu może zatrzymywać i udostępniać roślinie potrzebne jej potas, amon, wapń i magnez. Jest wyjątkowo lekki, łatwy w zastosowaniu, doskonale łączy się z ziemią, torfem, kompostem z kory i innymi organicznymi materiałami kompostowymi, nawozami sztucznymi, pestycydami, środkami chwastobójczymi.

W przypadku wymieszania z torfem, organicznym kompostem lub ziemią, wermikulit zapewnia szybszy rozrost oraz doskonałe umocowanie dla młodych korzeni. Ponadto taka mieszanka zatrzymuje powietrze, substancje odżywcze, wilgoć, uwalnia je gdy roślina tego potrzebuje. Stosowany jako nośnik zapewnia doskonałe rozprowadzanie substancji odżywczych.

Wsadzanie zaszczepek (sadzonek) – do tego celu doskonały jest wermikulit medium grade.
Wystarczy wysypać wermikulit, podlać go dokładnie wodą i wsadzić zaszczepki

Jako odżywka dla gleby – gdy gleba jest zbyt ciężka i lepka, wystarczy dodać do niej wermikulit oraz perlit w proporcji 1 ilości gleby. Dzięki temu tworzą się specjalne kanały sprawiające, że gleba "oddycha".Wykorzystanie wermikulitu w hodowli ogrodowej kwiatów, warzyw, jak również kwiatów doniczkowych, dostarcza niezbędnego powietrza, które przyśpiesza wzrost roślin. W przypadku zbyt piaszczystej gleby, pomaga zatrzymać w niej wodę i powietrze – czynniki warunkujące rozwój roślin.

Kiełkowanie nasion – Wykorzystując sam wermikulit lub w połączeniu z ziemią albo torfem, unikamy problemów związanych z podlewaniem. Nawet w bardzo gorącym klimacie (zostało to potwierdzone przez hodowcę z Kaliforni), rośliny mają zapewniony rozwój. Zauważalne będzie nie tylko, że więcej nasion będzie kiełkować, ale będą one kiełkować szybciej. Stosując sam wermikulit, zaleca się odżywianie nasion delikatnym nawozem sztucznym gdy pojawią się pierwsze liście (dawka: jedna łyżeczka na 1 galon wody).

Doniczkowa hodowla roślin- wykorzystując wermikulit unika się problemu zbyt zwartej (ubitej) gleby. Łącząc wermikulit z ziemią, torfem, kompostem zapewnia się doskonałą kontrolę wilgotności oraz napowietrzania gleby. Korzenie rozrastają się szybciej, bardziej równomiernie i nie wymagają częstego podlewania.

Bulwy (cebulki) – zasypujemy, umieszczone w kontenerze bulwy wermikulitem. Siła absorpcji wermikulitu działa w tym przypadku jako regulator, przeciwdziałając pleśnieniu i wahaniom wilgotności podczas przechowywania bulw. Dodatkowo bulwy są chronione przed nadmiernymi zmianami temperatur.

HYDROPONICZNA UPRAWA ROŚLIN

Czyli bezglebowa uprawa roślin w zbiornikach wodnych, w których rolę roztworu glebowego spełnia sztucznie sporządzony roztwór soli mineralnych. Rośliny najpierw zakorzeniają się w materiale obojętnym chemicznie, którym może być między innymi wermikulit, a następnie zapuszczają korzenie do roztworu. Zalety tej metody są następujące:

-wyższe plony w porównaniu z tradycyjną uprawą
-zapewnia długi żywot roślinnym kompozycjom
-brak zagrożenia nadmiernym podlaniem rośliny
-wyraźnie zwiększa wilgotność wokół rośliny
-prostota, skuteczność

Uprawa rośliny metodą hydroponiczną ma miejsce w specjalnych pojemnikach, zaopatrzonych we wskaźnik poziomu wody i rurkę do podawania odżywki. Pojemniki są wypełniane specjalnymi glinianymi granulkami. Ich zadaniem jest absorbowanie wilgoci i utrzymywanie korzeni rośliny na miejscu. Nie pełnią one funkcji odżywczej, są ponadto obojętne chemicznie. Nawóz w tej metodzie podawany jest 2-3 razy do roku. Wymagania rośliny co do wilgotności nie zmieniają się.
Zastosowanie wermikulitu w powyższej metodzie wyraźnie wzrasta.

Nawóz wapniowo-magnezowy węglanowy dolomit, myślę, że nie trzeba nikomu przedstawiać;)
Skład DOLOMITU:
CaO + MgO minimum – 45%
W tym MgO – 15% – 19%

Wracając do meritum – czy taki wermikulit dostany na wagę jako kruszywo i wapniowy dolomit nie zrobią kuku ziemi? Wszystko wskazuje na to, że nie ale może ktoś ma doświadczenie w tym temacie?

Link widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników, Přihlásit se i Registrace

Incoming search terms:

  • rozprowadzanie co2 haszysz

Incoming search terms:

  • rozprowadzanie co2 haszysz
, , ,
Contact Me popularny Social
 
Thank you! Your message has been submitted to us.
×
×
×