CZYLI JAK UPRAWIAĆ W DRODZE – Mobilne ogrody

Červenec 12, 2012
in Category: Uprawa
1594 0

Z czym kojarzy się wam uprawa pod lampami? Z mozolnie budo¬wanym w piwnicy lub na strychu ciężkimi konstrukcjami? Czy też z lekkimi i łatwymi do przenoszenia namiotami do uprawy? Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie jest powszechnie praktykowane przez ogrodników na całym świecie. Czy wyobrażaliście sobie, że nie posia-dając własnego terenu uprawiać konopie? Pewnie, że tak! Wielu z was zapewne uprawia metodą partyzancką na cudzych terenach, na któ¬rych właściciele, albo nie są znani, albo nic nie wiedzą o uprawianej na ich ziemi ganji. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się mobilnym ogrodom. Ich konstrukcji, zasadach działania i budowie.

Mobilne ogrody mogą wydawać się dla większości z was tylko ciekawostką, jednak tak nie jest. Po przeczytaniu artykułu zobaczycie, że może to być całkiem ciekawa alternatywa dla stacjonarnych miejsc uprawy. Mobilne ogrody opisywane w niniejszym artykule to różnego rodzaju przyczepy i/ lub kontenery na kołach, w których uprawiamy zioło, i które można przemieszczać z miejsca na miejsce. Z zewnątrz wyglądają jak zwykłe zabudowane przyczepy czy kontenery transportowe. Ciekawe jest jednak ich wnętrze. W zależności od zamożności ogrodnika może to być domowym sposobem przerobiona stara przyczepa bagażowa z Niewiadowa kupio¬na za naprawdę niewielkie pieniądze, aż do gotowych, w pełni wyposażonych zestawów produkowanych przez firmy komercyjne. Koszt ich wykonania wacha się od kilkuset złotych za domowy produkt do 89 900$ za w pełni wyposażony zestaw. Gotowe przyczepy dostępne są w USA w zestawach zaczynających się od 24 900$ za przyczepę z częścią wegetatywną oświetlaną przez 600 watową lampę MH i częścią przeznaczoną do kwitnienia z lampami HPS o mocy 4000 wat. Za 89 900$ dostaniecie 1800 wat MH w części wegetatywnej i 16 000 wat HPS w części do kwitnienia. Długość najmniejszej przyczepy to 4,87 m, a największej 13 metrów. Całe wypo­sażenie malucha będzie wymagało dostarczenia prądu 60 amperów, a największej wersji aż 125 amperów. Co należy uwzględnić planując miejsce postoju przyczepy? Za te niemałe (ale mogące szybko się zwrócić) pienią­dze dostaniecie w pełni wyposażo­ny zestaw wraz z całym wymaganym oprzyrządowaniem. Wszystkie zestawy wykorzystują instalacje hydroponicz­ne na tacach, przeznaczone do uprawy głównie z blokami wełny mineralnej.

Wystarczy dokupić nawozy dedykowa­ne do upraw bezglebowych nasiona i wełnę mineralną i możecie zaczynać z uprawą. Choćby na parkingu przed Komendą Główną Policji w Warszawie. Wystarczy dostęp do prądu i wody. Chociaż wodę od biedy moglibyście zmieniać co jakiś czas ręcznie. To wer­sja najbardziej ekskluzywna i bezobsłu­gowa. Wykonując drobne modyfikacje umożliwiające starowaniem wszystkimi procesami i podgląd z kamer umiesz­czonych wewnątrz możecie być przy takiej przyczepie dwa razy. Raz sadząc rośliny, a drugi je zbierając. Jesteście wtedy z uprawą w pełni w XXI wieku. Chociaż koszt początkowy jest spory, to zalety przemawiają za zastanowieniem się nad nabyciem takiego zestawu,

szczególnie przez hodowców komer­cyjnych, ale także zamożniejsi pasjonaci powinni się nad tym zastanowić.

Wersja „Zrób To Sam”

To była wersja „na bogato”. Pomyślmy jednak co można zrobić przy dużo mniejszym budżecie. Za używaną przyczepkę bagażową z lat 80 tych na serwisie aukcyjnym zapłacicie około 1000 złotych. Za te pieniądze przykła­dowa przyczepa miała wymiary 1,15m x 2,80m co daje 3,22 metra kwadrato­wego powierzchni. Do optymalnego oświetlenia będziecie potrzebowali trzech lamp po 600 wat każda. Na allegro używane Holenderskie HPSy kupicie po około 180 złotych. Listewki i sklejkę na zrobienie górnej części przyczepki będzie wasz kosztowa­ła około 200 złotych w najbliższym markecie budowlanym, gdzie potną ją wam dokładnie pod wyznaczony wymiar i to w większości za darmo lub naprawdę symboliczna opłatą. Folia mylarowa zapewniająca optymalne odbicie światła i zapobiegająca jago niepotrzebnym stratom będzie was kosztowała w dobrym growshopie około 400 złotych. Doniczki i dobra mieszanka ziemna to koszt 100 zło­tych. Podliczmy zatem koszty całkowi­te, nieuwzględniające kosztów robocizny, a jedynie potrzebne materiały. Jak by nie liczyć za 2240 złotych jesteście przy odrobinie zdolności manualnych właścicielem mobilnego ogrodu w wersji „Zrób To Sam”. Sami przyzna­cie, że koszt może zwrócić się już po pierwszej uprawie! Nie będzie to jednak tak komfortowa wersja jak opi­sywałem wcześniej i będzie wymagała normalnej okresowej opieki i uwagi ogrodnika na potrzeby roślin. W tym ekonomicznym przypadku nie jeste­ście już w tak komfortowej sytuacji i nie możecie zarządzać waszym ogro­dem jak na filmie S-F wprost z wasze­go laptopa siedząc na plaży tysiące kilometrów od ogrodu.

Jest to jednak idealne wyjście dla osób wynajmujących domy lub często zmie­niających miejsce zamieszkania, albo po prostu dla których taki ogród jest bardziej atrakcyjny niż budowany we własnych czterech ścianach. Jest to na pewno bezpieczniejsze miejsce do uprawy niż dom ze względu już na sam zapach. Każdy ogrodnik, których cho­ciaż ras miał okazje uprawiać konopie w domu na powierzchni chociażby jednego metra kwadratowego wie jaki to problem. W większości przy­padków nawet przy wykorzystaniu wydajnej wentylacji i filtrów węglo­wych w domu czuć uprawiane zioło. Szczególnie niedługo po jakiś pracach w ogrodzie i pod koniec okresu doj­rzewania, kiedy to terpeny odpowia­dające za zapach zaczynają wydzielać się bardzo intensywnie. W mobilnym ogrodzie sprawę załatwia wiatr. No chyba, że postawicie ją naprawdę blisko działki bardzo wścibskiego i znającego zapach uprawianego zioła sąsiada, ale zakładam, że nikt z was nie będzie świadomie zakładał sobie pętli bezprawiedliwości na szyje i pomyśli przez chwile nie tylko o paleniu lub zyskach z jego sprzedaży, ale także o własnym bezpieczeństwie, które jak ZAWSZE podkreślam powinno być sprawą nadrzędną.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo prze­wagę mają zestawy hydroponicz­ne. Nikt nie ma szans nakrycia was na wnoszeniu i wynoszeniu ziemi do ogrodu, a kanister, czy butelka z pożywka dedykowana do uprawy bezglebowej jest dużo mniej podej­rzany. Codzienna opieka nad rośli­nami jest dużo łatwiejsza i schlud­niejsza od upraw w mieszankach glebowych czy włóknie kokosowym. Wełna mineralna i system tac z rośli­nami wymaga od was jeszcze jednej bardzo prostej czynności bez której będziecie bardzo niemile zaskoczeni już po kilku dniach. Zestawy z taca­mi wymagają do działania idealnego wypoziomowania. Inaczej po prostu nie będą działać prawidłowo i woda będzie podtapiać jedne rośliny, a nie dochodzić do drugich, co spowoduje wcześniej czy później klęskę takiej uprawy. Do wypoziomowania najle­piej użyć co najmniej kilkudziesię­ciocentymetrowej poziomicy murar­skiej. Dlaczego nie krótkiej? Ponieważ zakładając niedokładności samodziel­nie prowadzonych prac gówienko mające symulować poziomice z oko­licznego bazaru o długości 3 centy­metrów wypoziomuje wam właśnie te 3 centymetry, a nie cały ogród.

Jak widzicie z lektury tego artykułu mobilne ogrody mogą być dostępne dla każdego hodowcy, niezależnie od budżetu jakim dysponuje. Im więcej kasy zainwestujecie tym mniej macie pracy i więcej bezpieczeństwa. Przy budowie z kontenera od TIRa koszt będzie się kształtował w granicach kil­kunastu tysięcy złotych, ale poziom bezpieczeństwa wzrasta wtedy gwał­townie, co czyni taki wyrób wartym przemyślenia. Przy odrobinie zdolności manualny każdy z was może na par­kingu przed własnym domem ogród zapewniający sporo palenia naprawdę wysokiej jakości nieustępującej pro­duktom wyhodowanym w warunkach domowych, czy inaczej mówiąc stacjo­narnych. Jeżeli macie własny mobilny ogród, który zbudowaliście samodziel­nie nie wahajcie przysłać do nas jego zdjęć. Gwarantujemy oczywiście całko­witą anonimowość i bezpieczeństwo, a wy uczynicie dobry uczynek i podzie­licie się posiadana przez was wiedza i doświadczeniem z innymi czytelnikami naszej gazety. Wasze doświadczenia z mobilnymi ogrodami proszę prze­syłać na adres email redakcji polska@ Link widoczny tylko dla zarejestrowanych użytkowników, Přihlásit se i Registrace. Powodzenia w uprawie! Pamiętajcie ZAWSZE o waszym bez­pieczeństwie! To sprawa absolutnie priorytetowa. Prawo w Polsce mimo niemrawych kroków „ku zielonemu światłu” nie jest jeszcze wystarczająco tolerancyjne dla domowych rolników. Pozdrowienia dla wszystkich polsko­języcznych czytelników w Republice Czeskiej, dla których głównie przecież piszemy. Sic! Nam pozostaje pewnie poczekać jeszcze parę lat do tak tole­rancyjnych uregulowań w prawie kar­nym i medycznym.

Incoming search terms:

 • uprawa konopi
 • email komercyjne com loc:UA
 • iac email loc:UA
 • ganja żółknie od szczytu
 • jak uprawiać konopie autokwitnące
 • jakie musi być światło do marihuany
 • mail komercyjne com loc:CZ
 • mini hydroponika budowa haszysz
 • zestaw do hodowli konopii w dom
uprawa indoor wydajnosc z metra kwadratowego 1000 hps jasne kropki i liście wygięte do góry marihuany zestaw do hodowli konopii w dom mini growbox fotorelacja mini hydroponika budowa haszysz jak uprawiac passion mail komercyjne.com loc:CZ jak hodować marihuane w domu krok po kroku mail rst-orchid.com loc:CZ ganja żółknie od szczytu

Incoming search terms:

 • uprawa konopi
 • email komercyjne com loc:UA
 • iac email loc:UA
 • ganja żółknie od szczytu
 • jak uprawiać konopie autokwitnące
 • jakie musi być światło do marihuany
 • mail komercyjne com loc:CZ
 • mini hydroponika budowa haszysz
 • zestaw do hodowli konopii w dom
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Contact Me popularny Social
 
Thank you! Your message has been submitted to us.
×
×
×